بررسی تابلت یونیت دندانپزشکی و نحوه خرید آن
بررسی تابلت یونیت دندانپزشکی و نحوه خرید آن

دندانپزشکان برای انجام کار های خود و بیماران، از تجهیزات و وسیله های مختلفی استفاده می کنند. یکی از مهم ترین و پر کاربردترین نوع این تجهیزات، تابلت یونیت است. در این مقاله قصد داریم به طور کامل به بررسی تابلت یونیت دندانپزشکی پرداخته و نکات ضروری که در هنگام تهیه این محصول باید در نظر بگیرید را برای شما شرح دهیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

تابلت یونیت دندانپزشکی

یونیت دندانپزشک چیست؟

یونیت دندانپزشکی یکی از ضروری ترین تجهیزاتی است که در هر مطب دندان پزشکی باید وجود داشته باشد. در واقع این محصول مانند یک صندلی بزرگ و راحت است که بیمار بر روی آن دراز کشیده و روند معاینه و درمان انجام می شود. در واقع بدون این وسیله دندانپزشک نمی تواند دید مناسبی را بر روی دندان های فرد بیمار داشته باشد. از طرفی دیگر اگر بیمار بر روی یونیت دراز نکشد، عملاً دندانپزشک نمی تواند هیچ مداوا خاصی را بر روی دندان و دهان فرد داشته باشد.

 

یونیت دندانپزشک

 

در مطب های جدید دندانپزشکی برای تسریع کار ها و رسیدگی به بیماران از چند یونیت استفاده می کنند. اما به طور کلی می توان گفت هر مطب دندانپزشکی برای شروع فعالیت خود و معاینه و درمان دندان های افراد حداقل به یک یونیت دندانپزشکی نیاز دارد.

تابلت یونیت دندانپزشک چیست؟

تابلت یونیت در واقع همان میزی است که در کنار یونیت دندانپزشکی قرار می گیرد. بر روی این وسیله تعدادی دکمه وجود دارد که هر یک از آن ها کارایی منحصر به فردی دارند و دندانپزشک بسته به نیاز خود و شرایطی که دارد، از آن استفاده می کند. از طرفی دیگر ابزار و تجهیزاتی که دندانپزشک در طول روند درمان، از آن ها استفاده می کند، بر روی تابلت یونیت قرار می گیرند تا پزشک دسترسی سریع و آسان به آن ها داشته باشد.

شایان ذکر است که مکان قرار گیری این وسیله بسته به چپ دست یا راست دست بودن دندان پزشک قابل تغییر است تا آن ها بتوانند به ساده ترین و راحت ترین شکل ممکن از ویژگی های این وسیله بهره ببرد. به طور کلی می توان گفت تابلت یونیت از دیگر وسیله های بسیار مهم و پر کاربرد در زمینه دندانپزشکی است که به عنوان مکمل یونیت شناخته می شود و اگر دندان پزشکی این وسیله را نداشته باشد، نمی تواند کار های خود را به طور طبیعی انجام دهد.

اجزای تشکیل دهنده تابلت یونیت دندانپزشکی

تابلت یونیت دندانپزشکی از اجزا مختلفی تشکیل شده است. هر یک از این اجزا وظیفه منحصر به فردی را بر عهده دارند و طول روند درمان بیمار مورد استفاده دندانپزشک قرار می گیرند. در ادامه به بررسی کامل و جامع اجزای تابلت یونیت دندانپزشکی پرداخته ایم تا با این وسیله بیشتر آشنا شوید.

 

اجزای تشکیل دهنده تابلت یونیت دندانپزشکی

کنترل بلوک

کنترل بلوک یکی از مهم ترین اجزای تابلت یونیت دندانپزشکی است. در واقع این جز وظیفه قطع و وصل و انتقال آب و هوا به اینتسرومنت های دندانپزشکی را بر عهده دارد. سیستم بخش کنترل بلوک به صورت پنوماتیکی ساخته شده است. دندانپزشک می تواند با فشار دادن پدالی که در این وسیله وجود دارد مقدار آب یا هوایی را که از قبل تنظیم شده است به اینتسرومنت انتقال دهد.

تنظیم ارتفاع

در واقع صندلی یونیت با توجه به شرایط دندانپزشک و برای رسیدن به حداکثر دید ممکن بر روی دندان فرد تنظیم می شود. تنظیم ارتفاع صندلی یونیت از طریق تابلت یونیت دندانپزشکی انجام می شود. دندانپزشک ها می توانند با استفاده از این قابلیت صندلی یونیت را در جهت بالا و پایین حرکت داده و مطابق با شرایط خود، تنظیم کنند.

کراشوار

کراشوار به عنوان یکی از مهم ترین و ضروری ترین اجزای تابلت یونیت دندانپزشکی دانسته می شود. در واقع کراشوار به کاسه ای گفته می شود که بیمار دهان خود را در آن شست و شو می دهد. تقریباً تمام مراجعین به دندان پزشکی از کراشوار استفاده می کنند. از این رو آن را به عنوان یکی از مهم ترین و پر کاربردترین اجزای تابلت یونیت دندانپزشکی می دانند.

پدال

پدال در قسمت پایین تابلت یونیت قرار دارد و به هندپیس ها متصل است. از این رو دندانپزشک با استفاده از پدال قادر خواهد بود که هر کدام از اجزای هندپیس ها را کنترل کند. استفاده از پدال باعث سهولت کار دندانپزشک ها می شود و به عنوان یک جز بسیار مهم در زمینه دندانپزشکی دانسته می شود.

هولدرها

هولدرها در واقع وظیفه نگهداری از ابزار و تجهیزات مختلف که دندانپزشک در طول روند درمان از آن ها استفاده می کند را بر عهده دارند. هولدر به عنوان یکی از مهم ترین اجزای تابلت یونیت دندانپزشکی شناخته می شود.

 

هولدر تبالت دندانپزشکی

ابزارهای تابلت یونیت دندانپزشکی چیست؟

پس از بررسی اجزای تابلت یونیت دندانپزشکی نوبت به آشنایی با ابزار های مختلف تابلت یونیت می رسد. در واقع دندانپزشک ها تجهیزات مختلفی را بر روی تابلت یونیت قرار می دهند تا در هنگام انجام عملیات مختلف بر روی دندان، دسترسی سریع و آسان به این ابزار داشته باشند. در ادامه مهم ترین تجهیزات و ابزارهای تابلت یونیت دندانپزشکی را برای شما شرح داده ایم.

ایرموتورها

ایرموتورها به عنوان یکی از پرکاربردترین ابزارهای تابلت یونیت دندانپزشکی شناخته می شوند. این ابزار در قسمت تحتانی توربین ها قرار می گیرند و وظیفه آن ها سرعت بخشیدن به حرکت توربین است. سرعت توربین ها پس از گذشت مدت زمانی کاهش می یابد؛ از این رو وجود ایرموتورها برای حفظ عملکرد طبیعی آن ها ضروری است.

توربین

توربین ها در امور مختلفی از دندانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرند. در حقیقت این ابزار از یک مته ساخته شده است. مته توربین، سرعت چرخش بالایی داشته و از آن برای انجام کار هایی مانند فرم دهی به دندان، از بین بردن پوسیدگی دندان و برداشتن تاج استفاده می شود.

آینه ها

آینه های دندانپزشکی از دیگر ابزار مهم و بسیار کاربردی است. از آنجایی که فضای داخل دهان بسته و تاریک است، دندانپزشک نمی تواند بدون آینه، نقاط مختلف دهان و دندان را ببیند و طبیعتاً هیچ گونه معاینه و مداوایی امکان پذیر نخواهد بود.

اسکیلرها

اسکیلر ها برای از بین بردن جرم های روی دندان مورد استفاده قرار می گیرند. از آن جایی که جرم ها یکی از اصلی ترین دلایل پوسیدگی و خراب شدن دندان ها هستند، بسیار از افراد دندان های خود را جرم گیری می کند تا از آسیب های احتمالی آن در امان باشد. به همین سبب اسکیلرها به عنوان یکی از تجهیزات بسیار کاربرد دندان پزشکی شناخته می شوند.

سرنگ دندان

سرنگ دندان جز ابزارهای تابلت یونیت دندانپزشکی شناخته می شود. در واقع دندانپزشک از سرنگ دندان برای بی حس کردن لثه ها و دندان ها قبل از انجام جراحی استفاده می کنند.

برنیشرها

دندانپزشک ها با استفاده از برنیشرها به حالت دادن و صاف کردن مواد دندان می پردازند. برنیشرها به دو صورت یک سر و دو سر تولید و به بازار توزیع می شوند. دندانپزشکان متناسب با نیاز و کار خود هر یک از انواع برنیشرها را تهیه کرده و از آن استفاده می کنند.

دکمه های ضروری در تابلت یونیت دندانپزشکی

برای آن که یک دید کامل و جامع از بررسی تابلت یونیت دندانپزشکی داشته باشیم، بهتر است با دکمه های ضروری که بر روی آن تعبیه شده اند هم آشنا شویم. به خاطر همین موضوع در ادامه دکمه های ضروری در تابلت یونیت دندانپزشکی را به طور کامل برای شما شرح داده ایم.

  • دکمه تنظیم درجه حرارت کراشوار

دندانپزشک می تواند با استفاده از دکمه کراشوار که بر روی تابلت یونیت قرار دارد، حرارت آب ورودی و خروجی از کراشوار را تنظیم کند.

  • دکمه حرکت صندلی

دکمه حرکت صندلی یکی از پر استفاده ترین بخش تابلت یونیت است. با استفاده از این دکمه دندان پزشک می تواند صندلی را به جلو یا عقب بکشد. تنظیم صندلی در راستای دلخواه دندانپزشک باعث سهولت در روند درمان و افزایش کیفیت آن می شود.

  • دکمه های خاموش و روشن کردن

این دکمه وظیفه خاموش و روشن کردن یونیت و حرکت صندلی به نقطه صفر را بر عهده دارد. همچنین از این دکمه می توان برای ریختن آب از دوش لیوان پر کن نیز استفاده کرد. این دکمه به عنوان یکی از مهم ترین و پر استفاده ترین دکمه تابلت یونیت دندانپزشکی شناخته می شود.

  • تنظیم کننده چرخش توربین

دکمه تنظیم کننده چرخش توربین وظیفه تعیین و تنظیم قدرت چرخش آنگل های دندانپزشکی را بر عهده دارد. از آنجایی که آنگل ها یکی از پر استفاده ترین تجهیزات دندان پزشکی هستند، اهمیت تنظیم و به کار گیری آن ها دو چندان می شود.

دکمه های تابلت یونیت دندانپزشکی

نکات ضروری هنگام خرید تابلت یونیت دندانپزشکی

در این مقاله سعی کردیم به طور کامل به بررسی تابلت یونیت دندانپزشکی بپردازیم و شما را با هر آن چه لازم است در باره این دستگاه بدانید، آشنا کنیم. حال اگر تصمیم دارید تا یک تابلت یونیت دندانپزشکی برای مطب خود خریداری کنید، بایستی در هنگام انجام این کار نکات مختلفی را در نظر بگیرید تا بتوانید یک محصول مناسب و مقرون به صرفه ای خریداری کنید.

  • محصول خود را از طریق فروشنده های معتبر و مطمئن خریداری کنید. چرا که ممکن است افراد سودجو شما با فروش محصولاتشان با قیمت های ارزان تر وسوسه کنند. اما باید این نکته را در نظر بگیرید که تابلت یونیت یک وسیله پزشکی بوده و کارایی بسیار بالایی در زمینه دندانپزشکی دارد. از این رو حتماً بایستی این محصول با کیفیت و اورجینال باشد تا بتواند به نیاز های شما پاسخ دهد.
  • محصولی که خریداری می کنید توسط برند نام آشنا و معتبری تولید شده باشد. امروزه چندین و چند برند معتبر در زمینه تولید تجهیزات پزشکی فعالیت می کنند و شما می توانید محصول مد نظر خود را از آن شرکت تهیه کنید. توجه داشته باشید محصولاتی که توسط برند های معتبر تولید می شوند از کیفیت بی نظیر، کارایی بالا و طول عمر زیادی برخوردار هستند.
  • قبل از خرید محصول تمام مشخصات آن را چک کرده و مطمئن شوید که از نظر کیفیت و کارایی متناسب با نیاز شما است.
  • لیست قیمت چندین فروشگاه معتبر را با یکدیگر بررسی کنید تا بتوانید یک خرید مقرون به صرفه و اقتصادی داشته باشید.

 

نکات ضروری هنگام خرید تابلت یونیت دندانپزشکی

 

در کنار تمام نکات گفته شده، راهنمایی گرفتن از افراد آگاه و با تجربه در این زمینه می تواند برای شما بسیار

کمک کننده باشد.

سخن پایانی

تابلت یونیت یکی از تجهیزات بسیار مهم و پر کاربرد در دندانپزشکی است. این وسیله از اجزا مختلفی تشکیل شده است و هر یک از آن ها وظیفه منحصر به فردی را بر عهده دارند. همچنین ابزار و تجهیزات مختلف دندان پزشکی بر روی این وسیله قرار می گیرد تا دندانپزشک ها در طول پروسه درمان بتوانند به ابزار و تجهیزات مورد استفاده خود، دسترسی آسانی داشته باشند. توجه داشته باشید که وجود این وسیله در هر مطب دندان پزشکی ضروری بوده و بدون آن دندانپزشک نمی تواند به درمان بیمار بپردازد.

 

بررسی تابلت یونیت دندانپزشکی

 

سوالات متداول

تابلت یونیت دندانپزشکی را از کجا خریداری کنیم؟

شما می توانید با مراجعه حضوری به فروشگاه های تجهیزات پزشکی این وسیله را تهیه کنید. همچنین برای صرفه جویی در وقت و هزینه ها می توانید از طریق فروشگاه های اینترنتی معتبر این کالا را سفارش دهید.

قیمت تابلت یونیت دندانپزشکی چقدر است؟

قیمت تابلت یونیت دندانپزشکی به عوامل مختلفی مانند برند سازنده، فروشنده، مشخصات فنی، جنس و متریال ساخت، کیفیت محصول و… بستگی دارد.

آیا تابلت یونیت دندانپزشکی یک وسیله ضروری است؟

بله – تمام دندانپزشک ها برای انجام معاینه و جراحی به تابلت یونیت دندانپزشکی نیاز دارند.