موارد راه اندازی مطب
برای راه اندازی مطب دندانپزشکی چه مواردی را باید رعایت کرد؟

رشته دندانپزشکی یکی از رشته های مطرح شاخه تجربی است و بسیاری از افراد با آرزو هایی بزرگ برای تحصیل در این رشته تلاش می کنند. یکی از مهم ترین اهداف افراد فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی، راه اندازی مطب دندانپزشکی است. داشتن کلینیک شخصی به دندان پزشکان کمک می کند درآمد روز افزون داشته باشند و به فردی سرشناس تبدیل شوند. برای موفقیت در راه اندازی کلینیک دندانپزشکی باید 5 نکته طلایی را بدانید و با دانشی کامل در مسیر رشد و ترقی قدم بگذارید.

 

راه اندازی مطب دندانپزشکی | صفر تا صد راه اندازی مطب

برای راه اندازی مطب دندانپزشکی چه مواردی را باید رعایت کرد؟

راه اندازی مطب دندانپزشکی مسیری طولانی است که در ابتدا با کسب مجوزهای لازم آغاز می شود. شما باید بر اساس دوره خدمت دندان پزشکی که گذرانده اید، شهر محل راه اندازی کلینیک دندان پزشکی را انتخاب کنید. شهر های مجاز از 1 تا 7 درجه بندی می شوند که اگر شما 3 سال به عنوان دندان پزشک خدمت کرده باشید، می توانید شهر هایی با درجه 1 را انتخاب کنید و برای راه اندازی کلینیک دندان پزشکی در شهر هایی که درجه 7 دارند، نیاز است که به مدت چهارده سال به عنوان دندان پزشک خدمت کرده باشید.

بعد از شناسایی شهر مورد نظرتان باید مدارک لازم مانند کپی پروانه دائم پزشکی، کپی پروانه موقت پزشکی، طرح نیروی انسانی، گواهی های کسب امتیازت باز آموزش و نوآوری، عکس و فتوکپی تمامی صفحات شناسنامه را در سایت سازمان نظام پزشکی کشور بارگذاری کنید. بعد از دریافت مجوز می توانید مراحل راه اندازی کلینیک دندان پزشکی را آغاز کنید.

شما در ابتدا باید برآوردی از هزینه های راه اندازی کلینیک دندانپزشکی داشته باشید و بودجه لازم را تهیه کنید. بعد از آن باید محل مناسبی را برای راه اندازی مطب دندانپزشکی انتخاب کنید که شرایط مطلوبی برای شغل شما داشته باشد. شما باید محل مطب را با لوازمی مناسب و کارآمد تجهیز کنید تا برای خدمت رسانی به بیماران آماده باشید و در آخر با کمک گرفتن از پرسنل مجرب مطب خود را افتتاح کنید.

 

شرایط راه اندازی مطب برای ارائه خدمات دندان پزشکی

هزینه مورد نیاز برای راه اندازی مطب چقدر است؟

بهتر است برای برآورد هزینه مورد نیاز برای راه اندازی مطب دندانپزشکی از افراد متخصص و کارشناس کمک بگیرید. عوامل زیادی هستند که روی این هزینه ها اثر دارند. اولین عامل مؤثر شهری است که می توانید در آن کلینیک دندانپزشکی خود را راه اندازی کنید. بخش زیادی از سرمایه مورد نیاز برای راه اندازی کلینیک دندانپزشکی مربوط به تهیه ساختمان مطب و تجهیز آن می شود.

بعد از آن باید مقداری سرمایه داشته باشید که تا درآمد زایی مناسب کلینیک بتوانید حقوق پرسنل را پرداخت کنید. این سرمایه به تعداد کارکنانی که استخدام می کنید و میزان تجربه یا سابقه کار آن ها بستگی دارد. بخشی از سرمایه شما باید صرف تبلیغات، بازاریابی و برند سازی شود؛ زیرا تنها راه شناخته شدن کلینیک تازه تأسیس شما، جذب بیمار و رسیدن به درآمد زایی، استفاده از راه های حرفه ای و مناسب تبلیغات است.

 

هزینه های لازم برای راه اندازی کلینیک دندان پزشکی

نکات مهم در انتخاب ساختمان مطب دندانپزشکی

ساختمانی که برای راه اندازی مطب دندانپزشکی انتخاب می کنید باید شرایط داخلی و خارجی مناسبی داشته باشد. داخل ساختمان مطب باید از چند اتاق مجزا تشکیل شده باشد که تعداد اتاق ها به انتظارات شما از مطب بستگی دارد. اگر قرار است چندین دندان پزشک در کلینیک شما مشغول فعالیت باشند، باید به تعداد آن ها اتاق وجود داشته باشد. اگر کلینیک دندان پزشکی که قصد راه اندازی آن را دارید، خدمات جراحی فک نیز انجام می دهد، اتاقی برای جراحی نیاز خواهد بود.

برخی از دندان پزشکی ها مجهز به اتاق عکس برداری هستند و در مواقعی که نیاز به عکس گرفتن از فک یا دندان ها وجود دارد، خدمات مربوطه را ارائه می دهند. یکی از اتاق های لازم در کلینیک دندانپزشکی، اتاقی برای کمد ها و تعویض لباس کارکنان است. مطب دندان پزشکی نیاز به محلی برای نگهداری اسناد و مدارک دارد و در نهایت باید فضایی برای انتظار بیماران و مراجعه کنندگان وجود داشته باشد.

عوامل بیرونی که باید در هنگام تهیه ساختمان مطب دندان پزشکی در نظر بگیرید، شرایط دسترسی است. هر چه مطب شما دسترسی بهتری به وسایل حمل و نقل عمومی داشته باشد، مراجعین بیشتری خواهد داشت. علاوه بر دسترسی به وسایل حمل و نقل عمومی برخورداری از فضای مناسب برای پارک کردن ماشین های شخصی از دیگر ویژگی های مهم برای شناسایی محل راه اندازی مطب دندانپزشکی است.

شما باید رقبایی را که در محدوده راه اندازی کلینیک دندان پزشکی هستند، شناسایی کنید. اگر در یک محل تعداد زیادی مطب دندان پزشکی با سابقه وجود داشته باشد، شرایط برای کلینیک شما دشوار خواهد بود. فراموش نکنید که میزان مطلوبیت شخصی و حرفه ای محل را بررسی کنید. اگر منطقه ای که برای راه اندازی کلینیک دندان پزشکی انتخاب می کنید در حال توسعه باشد و رشد خوبی را در آینده نزدیک تجربه کند، بازده مطب شما بالا می رود.

 

انتخاب محل مناسب برای راه اندازی مطب دندان پزشکی

تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی مطب دندانپزشکی

تجهیزات دندانپزشکی در نحوه خدمت رسانی شما نقشی موثر دارند؛ به همین دلیل باید از تجهیزاتی با کیفیت و کارآمد استفاده کنید. خرید لوازمی با دوام به شما کمک می کند که در هزینه های کلینیک صرفه جویی کنید. برای مجهز کردن اولیه کلینیک و راه اندازی مطب دندانپزشکی باید حداقل تجهیزات زیر را داشته باشید.

 • آینه معاینه دندان
 • پروب ها
 • موچین دندان
 • انبر
 • توربین ها
 • میکرو موتور ها
 • هند پیس ها
 • چراغ های دندانپزشکی
 • اتو کلاو ها
 • مبلمان های بالینی
 • مواد مصرفی مانند کامپوزیت ها، بخیه یا مواد ارتودنسی

 

تهیه تجهیزات با کیفیت برای راه اندازی کلینیک دندان پزشکی

انتخاب بهترین پرسنل دندانپزشکی

پرسنل مجرب به شکوفایی کلینیک دندانپزشکی کمک می کنند. دندان پزشکان به دستیار هایی حرفه ای و متخصص نیاز دارند تا خدمت رسانی بهتری داشته باشند. منشی مطب نقش مهمی در ارتباط مراجعین دارد و مسئول نظافت از افراد کلیدی در یک مطب دندانپزشکی است.

اگر قرار است یک کلینیک چند کاربردی را راه اندازی کنید، نیازی به افراد متخصص در هر زمینه دارید؛ به عنوان مثال برای بخش عکس برداری باید از فرد متخصص کمک بگیرید یا در زمینه جراحی های فک پزشک جراح را استخدام کنید. انتخاب پرسنل لازم برای راه اندازی مطب دندانپزشکی به نیاز مطب شما بستگی دارد.

 

پرسنل دندان پزشکی و نقش آن ها در راه اندازی مطب

کلام پایانی

برای راه اندازی مطب دندانپزشکی پیش از هر چیز به مهارت و تخصص نیاز دارید. تحصیلات در رشته دندان پزشکی بدون گذراندن دوره های آموزشی و کسب تجربه ارزشی ندارد؛ زیرا بیماران به مدرک شما اکتفا نمی کنند و برای اطمینان به شما و کلینیکتان به دانش عملی شما نگاه می کنند. بعد از کسب تجربه کافی باید به دنبال محل مناسبی برای راه اندازی کلینیک دندانپزشکی باشید. برای انتخاب محل راه اندازی کلینیک دندانپزشکی باید راحتی دسترسی و تعداد رقبا در آن محل را در نظر داشته باشید.

در نهایت وسایل دندان پزشکی هستند که به شما کمک می کنند توانایی ها و مهارت هایتان را نشان دهید. بدون تجهیزات با کیفیت و حرفه ای، نمی توانید در خدمت رسانی به بیماران موفق شوید و باعث شکوفایی مطب دندانپزشکی تان شوید. برای خرید بهترین تجهیزات باید به سراغ فروشگاهی خوش نام و شناخته شده بروید.

ما در آسن دنتال با فراهم کردن مواد مصرفی، لوازم و تجهیزات دندانپزشکی با بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت به شما برای راه اندازی مطب دندانپزشکی کمک می کنیم. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه به صفحه اصلی سایت مراجعه کرده و با کمک راه های ارتباطی موجود روی سایت با ما تماس بگیرید.

سؤالات متداول

درآمد کلینیک دندانپزشکی چقدر است؟

کلینیک های دندانپزشکی درآمد ثابتی ندارند و درآمد شما بر اساس میزان توانایی هایی که دارید، نوع بازاریابی و تبلیغاتی که از آن استفاده می کنید، رقبایی که دارید و عوامل متعدد دیگری تعیین خواهد شد.

راه اندازی کلینیک دندانپزشکی به چند نفر پرسنل نیاز دارد؟

تعداد مشخصی برای کارکنان یک مطب دندانپزشکی وجود ندارد و شما باید بر اساس نوع عملکردی که از کلینیک تان انتظار دارید، پرسنل مجرب را استخدام کنید.

راه اندازی مطب دندانپزشکی به چه میزان سرمایه نیاز دارد؟

سرمایه مشخصی برای راه اندازی کلینیک دندانپزشکی تعیین نمی شود و هزینه های لازم بر اساس انتخاب محل، تعداد پرسنل و تجهیزات لازم مشخص خواهد شد.

لطفا به این صفحه رای دهید
تعداد رای: 0 امتیاز کلی: 0