یونیت طلایی
قسمت های مختلف یونیت دندانپزشکی و نحوه عملکردشان

یونیت دندانپزشکی

یونیت دندانپزشکی مهمترین  وسیله برای دندانپزشکان در مطب است و در این مقاله قصد داریم به بررسی تمامی اجزای  این وسیله بپردازیم مانند :تابلت-ساکشن-چراغ-صندلی-پدال و…

نکته مهم و قابل اهمیت در ارتباط با یونیت نحوه طراحی آن است. در تمامی مدل ها نحوه جای گذاری ابزار ها تفاوت دارد و هر برندی تلاش بر این دارد تا طراحی خود را به شکلی خاص ارائه دهد تا کار کردن با آن بسیار آسان باشد و کمترین میزان فشار و خستگی را در طول مدت استفاده به دندانپزشک وارد نماید . در طراحی یونیت دندانپزشکی اجزای آن باید به نحوی طراحی شده باشد که به راحتی بتوان تمامیه سطوح آن را با مواد ضد عفونی کننده تمیز کرد و هیچ قسمتی نباشد که تمیز کردن آن غیرممکن باشد.

بنابراین فقط نباید زیبایی ظاهری برای طراحان اولویت داشته باشد،در مرحله اول به آسانی ضدعفونی کردن سطوح اهمیت بسیاری دارد. به طورمثال هندپیس ها باید کاملا قابل ضدعفونی کردن باشند و میکروموتوری که بر روی یونیت قرار میگیرد باید از طریق روکش های یکبار مصرف پوشیده شود تا بتوان آنها را تعویض و یا به شکلی آنها را ضدعفونی کرد.

در تصویر زیر اجزای مختلف یونیت را مشاهده میکنید

 انواع یونیت صندلی دندانپزشکی

به طور کلی یونیت ها به 3 دسته تقسیم میشوند:

 1. یونیت
 2. مینی یونیت
 3. میکرو یونیت

اجزای اصلی یونیت های دندانپزشکی

 1. صندلی
 2. چراغ
 3. پشتی صندلی _ دسته صندلی
 4. پدال
 5. زیرسری
 6. بازوی تابلت
 7. بازوی چراغ
 8. سرویس باکس یونیت
 9. باکس یونیت
 10. کراشوار
 11. تابلت
 12. تابلت دستیار
 13. ساکشن آبی وهوایی
 14. تابوره

صندلی دندانپزشکی

اجزای اصلی آن شامل: شاسی صندلی ،پشتی صندلی ،تشک صندلی ، زیرسری ،زیردستی و همچنین دارای بخش های الکتریکی و مکانیکی  می باشد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.
شاسی صندلی : معمولا از 3قطعه فولاد پایینی ، بالایی و میانی تشکیل شده است که بعنوان شاسی اصلی شناخته می شود.

پشتی صندلی : این بخش از جنس فایبرگلاس و جهت استریل نمودن قابل جداشدن می باشد.

تشک صندلی : از جنس چرم مخصوص استفاده و برای دسترسی به اجزای داخل صندلی و استریل کامل قابل جدا شدن است.

زیرسری : معمولا زیرسری ها قابل کنترل در 3 جهت مختلف هستند و توانایی استفاده برای معلولان ، بزرگسالان و کودکان را دارد.

زیردستی : جهت راحتی بیمار بر روی صندلی درسمت چپ قرار گرفته است وبیماران از سمت راست به راحتی روی صندلی نشسته تامورد معاینات ،جراحی و… قرار بگیرند.

با توجه به نوع یونیت نحوه حرکت و کنترل صندلی می تواند بصورت پنوماتیک یا مکانیکی باشد.

تابلت(سایت نرس)

میز دستیار که در کنار یونیت قرار گرفته و تنظیم نمودن آن به هرسمت قابل تغییر است . روی این تابلت تعدادی دکمه با امکانات مختلف وجود دارد ،که در جهت کنترل بخش های مختلف یونیت مورد استفاده قرار میگیرد. تابلت مهمترین قسمت یونیت است که در روی آن تمامی اینسترومنت ها قرار گرفته است و شامل نگاتسکوپ ، صفحه کلید ، سینی ، شلنگ ها و سیم هاو… می باشد.

 

چراغ

چراغ یونیت دندانپزشکی دارای دو نوع است ،هالوژن کوارتز و LED که  در بعضی از دستگاه های یونیت از ترکیب این دو نیز استفاده می شود . میزان روشنایی لایت از 8000 تا 50000 لوکس است . تلفات حرارتی این نوع چراغ ها بسیار کم است.

نور توسط برد الکتریکی باکس، با ولتاژ 24 ولت DC روشن و پس از برخورد به منعکس کننده یا رفلکتور به داخل کاسه چراغ برخورد میکند و بطور غیر مستقیم یا مستقیم (وابسته به مدل) تابیده می شود.

کراشوار

معمولا کراشوار شامل یک کاسه چینی ،کریستالی ، پلاستیکی و … می باشد که بسته به نیازدندانپزشک روی یونیت نصب میشود و قابلیت جدا شدن نیز دارد .

درون کراشوار لوله ای قرار دارد که آب را باز میکند ،کنترل باز و بسته شدن آب از روی تابلت پزشک (سایت نرس) می باشد . جریان آب بخش کراشوار توسط شیربرقی کنترل میگردد.

کراشوار باید عمق مناسب و همجنین فاصله مناسب با بیمارداشته باشد تا تخلیه به شکلی آسان و راحت انجام شود و مسئله مهم این است که به گونه ای باشد که بیمار در هنگام استفاده از آن دچار هیچگونه آلودگی نشود.  کنترل لیوان پرکن بر روی تابلت ، سایت نرس و بدنه کراشوار می باشد . جریان آب در این قسمت توسط شیر برقی کنترل میگردد.

باکس یونیت

باکس از سه بخش الکتریکی و مکانیکی و پنوماتیک ،تشکیل شده است که آرسن دنتال هر کدام را به صورت کامل ودقیق توضیح می‌دهد.

بخش مکانیکی باکس

جعبه کناری یونیت دارای 2 بخش است که در ادامه، وظایف هر قطعه را توضیح میدهیم .

1.الکترونیکی:

شامل قطعاتی میباشد که وظیفه آن تنظیم و تقسیم آب و هوایی یونیت میباشد.

2.پنوماتیک:

وظیفه این بخش تنظیم ولتاژ بخش های مختلف دستگاه است.

پدال

پدال ها در یونیت دندانپزشکی 2 نوع می باشند:

1.پنوماتیک(دستی)

2.وایرلس←1.وایرلس(تمام الکترونیک)2.مولتی فانکشن(چندمنظوره)

 

 

ساکشن

این بخش از دستگاه به وسیله لوله ای که سرآن در داخل دهان بیمار قرار گرفته و موجب تخلیه مایعات و پساب دهان میشود تا بیمار در کمال پاکیزگی دوره درمان خود را سپری کند.

ساکشن سه مدل است :

1.ساکشن آبی

2. ساکشن هوایی

3.ساکشن برقی ←1. مرکزی 2. پرتابل یا کنار یونیتی

 • ساکشن آبی :به نحوی در دهان بیمار قرار میگیرد که تمامی بزاق و پساب موجود در دهان تخلیه شود.
 • ساکشن هوایی :به وسیله دستیار دندانپزشک در داخل دهان بیمار نگه داشته میشود تا ذرات حاصل از مواد یا دندان فرد را جمع آوری کند و به بیرون از دهان هدایت کند.
 • ساکشن برقی :از لحاظ مصرف برق ، قدرت مکش و آپشن های از قبیل فیوز و سنسور محافظتی ، فیلر آنتی باکتریال، کلید تخلیه و … در مقایسه با انواع دیگر ساکشن کارایی بهتری دارد.

ساکشن مرکزی یا ساکشن پرتابل

ساکشن مرکزی :معلولا از ساکشن های مرکزی برای جراحی های سنگین و طولانی مدت استفاده میشود

ساکشن پرتابل:این نوع دستگاه قابل حمل و جابجایی است و بخشی از نیاز هر مطب دندانپزشکی میباشد.

 

در این مقاله سعی کردیم به طور خلاصه قسمت های مختلف یونیت را به شما عزیزان معرفی کنیم . در قسمت محصولات میتوانید برندها ی مختلف یونیت دندانپزشکی را مشاهده نمایید.

لطفا به این صفحه رای دهید
تعداد رای: 0 امتیاز کلی: 0