استفاده از فسفرپلیت دندانپزشکی
با نحوه استفاده از اسکنر فسفرپلیت دندانپزشکی آشنا شوید

اسکنر فسفرپلیت یکی از دستگاه ‌های مورد استفاده در دندانپزشکی است که از آن برای تصویربرداری از دندان‌ ها و بافت‌ های اطراف استفاده می شود. این دستگاه دارای یک صفحه پلاستیکی با فسفرپلیت درونی و یک دستگاه خواننده (ریدر) است که از آن برای خواندن تصاویر استفاده می شود. شاید تا به حال برایتان این سوال به وجود آمده باشد که فسفرپلیت دندانپزشکی چیست و  نحوه استفاده اسکنر فسفرپلیت دندانپزشکی چگونه است؟ در این مطلب قصد داریم با این دستگاه کاربردی و نحوه عملکرد آن آشنا شویم.

نحوه استفاده اسکنر فسفرپلیت دندانپزشکی

برای استفاده از اسکنر فسفرپلیت در دندانپزشکی، ابتدا فسفرپلیت، به عنوان سنسور تصویر بر روی دندان قرار می گیرد. سپس پرتوهای X با استفاده از دستگاه رادیوگرافی دندانپزشکی، به فسفرپلیت تابیده شده و تصویر دندان و بافت ‌های اطراف آن بر روی پلیت ثبت می شود.

پس از گرفتن تصویر با استفاده از اسکنر فسفرپلیت، پلیت از دستگاه خارج شده و به دستگاه ریدر متصل می‌ شود. دستگاه ریدر با خواندن فسفرپلیت، تصویر دندان را به صورت دیجیتالی ذخیره می کند. این تصویر پس از اتصال به کامپیوتر، در نرم ‌افزار مربوطه قابل مشاهده است.

نحوه استفاده اسکنر فسفرپلیت دندانپزشکی، در مقایسه با دستگاه‌ های رادیوگرافی فیلمی آسان بوده و دارای مزایایی مانند کاهش ضرورت استفاده از انرژی پرتوی X و زمان لازم برای تولید تصاویر با کیفیت بالاتر می باشد.

 

نحوه استفاده اسکنر فسفرپلیت دندانپزشکی

در این مطلب از «ارسن دنتال» بیشتر به بررسی این تجهیزات کاربردی و نحوه استفاده از آن می پردازیم.

انواع اسکنر فسفرپلیت دندانپزشکی

انواع اسکنر فسفرپلیت، به دو دسته بی ‌سیم و با سیم تقسیم می ‌شود. در اسکنر بی ‌سیم، فسفرپلیت به صورت بی‌ سیم به دستگاه خواننده متصل شده و تصویر دندان به کامپیوتر منتقل می شود. اسکنرهای فسفرپلیت با سیم نیز دارای یک کابل برق برای اتصال به ریدر هستند.

همچنین، این دستگاه بر اساس اندازه فسفرپلیت، به دو نوع کوچک و بزرگ تقسیم می شود. از فسفرپلیت ‌های کوچکتر برای تصویربرداری از دندان‌ کودکان و افراد با دهان کوچک استفاده می شود، در حالی که نحوه استفاده اسکنر فسفرپلیت دندانپزشکی بزرگتر بدین صورت است که از آن ها برای تصویربرداری از دندان‌ افراد بزرگسال یا تصویربرداری از تمام دندان‌ ها استفاده می‌ شود.

برندهای معروف اسکنر فسفرپلیت دندانپزشکی عبارتند از:

 • فسفر پلیت کداکCARESTREAM مدل 7600 CS، محصول آمریکا
 • فسفرپلیت فیوژن FUSSEN مدل F200 محصول چین
 • اسکنر فسفرپلیت اکتئون ACTEON مدل PSPIX، محصول فرانسه
 • فسفرپلیت 3DISK تری دی دیسک مدل FIRE CR DENTAL

همچنین شرکت های دیگر نظیرVatech ،Dentsply ، Owandy Radiology و غیره نیز انواع اسکنرهای فسفرپلیت را تولید و روانه بازار کرده اند. معمولاً در بروشور هر یک از این اسکنرها، نحوه استفاده اسکنر فسفرپلیت دندانپزشکی توضیح داده شده است. معمولاً هر شرکت دندانپزشکی، نرم‌افزار ویژه ‌ای را به همراه دستگاه ارائه می ‌کند. از این نرم‌ افزار برای پردازش تصاویر استفاده می شود.

انواع اسکنر فسفرپلیت دندانپزشکی

 

از مزایای استفاده اسکنر فسفرپلیت دندانپزشکی چه می دانید؟

استفاده از اسکنر فسفرپلیت دندانپزشکی دارای مزایای زیادی می باشد:

 • عدم نیاز به فیلم رادیوگرافی: نحوه استفاده اسکنر فسفرپلیت دندانپزشکی ساده بوده و مکانیزم عملکرد آن موجب عدم نیاز به استفاده از فیلم رادیوگرافی و کاهش هزینه‌ های مربوط به تهیه، پردازش و ذخیره فیلم‌ های دندانی می شود.
 • تهیه تصاویر دقیق: در فسفرپلیت دندانی، برای تهیه تصاویر دقیق از فناوری بسیار پیشرفته استفاده می‌ شود.
 • کاهش زمان تصویربرداری: فسفرپلیت دندانی، تصاویر را به صورت خودکار ثبت می کند. به همین دلیل، زمان برداشت تصاویر در مقایسه با فیلم دندانی کمتر است.
 • کاهش میزان قرارگیری در معرض تابش اشعه: استفاده از اسکنر فسفرپلیت دندانی باعث کاهش دز اشعه تابیده شده در مقایسه با زمان استفاده از فیلم دندانی می ‌شود.
 • ذخیره و مدیریت آسان‌ تصاویر: تصاویر ثبت شده با فسفرپلیت دندانی به راحتی قابل ذخیره سازی و مدیریت هستند. همچنین به اشتراک گذاری این تصاویر آسان است.
 • کاهش آلودگی و آسیب به محیط زیست: به دلیل عدم استفاده از فیلم و مواد شیمیایی برای ثبت تصاویر، استفاده از فسفرپلیت دندانی باعث کاهش آلودگی محیط زیست می ‌شود.

آموزش نحوه استفاده اسکنر فسفرپلیت دندانپزشکی به پرسنل بسیار آسان بوده و تصویربرداری، به شیوه خودکار و دیجیتال انجام می شود. از جمله سایر مزایای استفاده از این اسکنر می توان به راحتی بیمار در زمان تصویربرداری، افزایش راندمان و سرعت کار، هزینه مناسب، کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری و غیره اشاره کرد.

مزایای استفاده اسکنر فسفرپلیت دندانپزشکی

 

دلیل محبوبیت اسکنر فسفرپلیت در دندانپزشکی چیست؟

استفاده از اسکنر فسفرپلیت به دلیل مزایای بسیاری که به آن اشاره شد، اهمیت زیادی دارد. استفاده از فناوری پیشرفته و دقیق برای تولید این دستگاه و سهولت در نحوه استفاده اسکنر فسفرپلیت دندانپزشکی، سبب کارآیی بالا و محبوبیت این دستگاه در بین دندانپزشکان شده است.

در گذشته، دندانپزشکان از روش های سنتی برای تصویربرداری از دندان بیمار استفاده می کردند. این روش ها، ضمن ناراحت کننده بودن برای بیمار، از دقت کافی برخوردار نبودند. با پیشرفت فناوری، استفاده از راهکارهای جدید نظیر اسکنر فسفرپلیت رایج شده است. یکی از مزایای مهم این دستگاه، افزایش دقت ارزیابی مشکلات بیمار می باشد. به همین دلیل، استفاده از این دستگاه مهم و کاربردی و آشنایی با نحوه استفاده اسکنر فسفرپلیت دندانپزشکی به یک ضرورت برای همه دندانپزشکان تبدیل شده است.

دلیل محبوبیت اسکنر فسفرپلیت در دندانپزشکی

 

میزان کیفیت تصویر اسکنر فسفرپلیت دندانپزشکی چقدر است؟

کیفیت تصاویر اسکنر فسفرپلیت، به مشخصات دقیق دستگاه و نوع فناوری مورد استفاده در آن بستگی دارد. این دستگاه ها دارای رزولوشن بالایی هستند و به همین دلیل، تصاویر تهیه شده توسط آن ها دارای وضوح و کیفیت بالایی است.

بالا بودن کیفیت تصاویر و نشان دادن جزئیات دقیق از ساختار دندان، امکان تشخیص درست بیماری‌ های دندانی را در اختیار دندانپزشک قرار می ‌دهد. در صورت آشنایی با نحوه استفاده اسکنر فسفرپلیت دندانپزشکی، اکثر دستگاه‌ های اسکنر فسفرپلیت می توانند، تصاویر دقیقی را ارائه دهند. در مجموع، رزولوشن و دقت کیفیت تصویر ثبت شده با اسکنر فسفرپلیت، برای تشخیص مشکلات و بررسی نقاط ضعف دندان بیماران قابل قبول و کافی می باشد.

اسکنر فسفرپلیت دندانپزشکی چگونه کار میکند؟

اسکنر فسفرپلیت، یک دستگاه تصویربرداری دیجیتال است؛ که از آن برای گرفتن تصاویر از داخل دهان و ساختار دندان بیماران استفاده می‌ شود. در این دستگاه، از تکنولوژی فسفرپلیت برای برداشت تصاویر دیجیتالی استفاده می‌ شود. نحوه استفاده اسکنر فسفرپلیت دندانپزشکی به شرح زیر است:

 • قرار دادن فسفرپلیت: ابتدا فسفرپلیت (یک پلاک بسیار نازک و حساس به نور) در داخل دهان بیمار و چسبیده به بدنه دندان قرار گرفته و تصاویر به دستگاه ارسال می‌ شوند.
 • برداشت تصویر: بعد از قرار دادن فسفرپلیت در دهان، دستگاه اسکنر فسفرپلیت فعال شده و تصویر دندان و بافت‌ های اطراف آن، با تابش پرتو ایکس در فسفرپلیت ثبت می‌ شود.

نحوه کار با فسفرپلیت

 

 • پردازش: پس از برداشت تصویر، فسفرپلیت در دستگاه قرار داده شده و تصویر روی نمایشگر نشان داده می ‌شود. تصویر پردازش شده، با استفاده از نرم ‌افزارهای مخصوص به صورت دیجیتالی ذخیره می ‌شود.
 • تشخیص مشکل: دندانپزشک می ‌تواند با استفاده از تصاویر، بیماری ‌های مختلفی نظیر شکستگی و آسیب های دندانی را شناسایی نماید. همچنین نحوه استفاده اسکنر فسفرپلیت دندانپزشکی ساده بوده و به دلیل بالا بودن دقت، می توان از این دستگاه در کاربردهای ظریف و دقیق نظیر ارتودنسی و جراحی دهان و فک‌ استفاده کرد.

نکاتی که قبل از خرید اسکنر فسفرپلیت دندانپزشکی باید رعایت شود

خرید یک اسکنر فسفرپلیت، از مهمترین سرمایه ‌گذاری‌ های یک مطب دندانپزشکی است. بنابراین، قبل از خرید این دستگاه، بهتر است موارد زیر را مد نظر قرار دهید:

 • کیفیت تصویر: باید قبل از خرید، به کیفیت تصویر دستگاه توجه کنید. باید تصاویر تولید شده توسط این دستگاه از کیفیت بالا و رزولوشن قابل قبولی برخوردار باشند.
 • تعداد حسگرها: بهتر است دستگاهی را تهیه کنید که حداقل چهار حسگر داشته باشد. معمولاً دستگاه های دارای تعداد حسگر کمتر نمی توانند تصاویر با دقت بالایی را ثبت کنند.
 • آشنایی با نحوه استفاده اسکنر فسفرپلیت دندانپزشکی موجب می شود که خرید خود را آگاهانه و بر اساس شناخت مشخصات محصول انجام دهید.
 • هزینه: باید در زمان خرید، به هزینه خرید و نگهداری دستگاه توجه کنید. همچنین، اطمینان حاصل کنید که هزینه سرویس و تعمیرات دستگاه قابل قبول باشد.
 • ضمانت و خدمات پس از فروش: حتماً دستگاه را از فروشگاه هایی تهیه کنید که خدمات پس از فروش و گارانتی معتبری را ارائه می دهند.
 • خرید از فروشگاه های معتبر: برای اطمینان از کیفیت دستگاه، بهتر است از شرکت ‌های معتبر و باسابقه در این زمینه خرید کنید.

 

نکاتی که قبل از خرید اسکنر فسفرپلیت دندانپزشکی باید رعایت شود

 

ممکن است نحوه استفاده اسکنر فسفرپلیت دندانپزشکی برخی برندها، کمی متفاوت از سایر برندها باشد؛ ولی در مجموع کار با اسکنر فسفرپلیت دندانپزشکی آسان بوده و دارای دقت و سرعت کاربری بالایی می باشند.

دستگاه های اسکنر فسفرپلیت های برخی از برندها، دارای قابلیت ‌های اضافی مانند قابلیت اتصال به شبکه، امکان ارسال تصاویر به دستگاه ‌های دیگر و پشتیبانی از تصویر با فرمت ‌های مختلف هستند. بنابراین، در زمان انتخاب علاوه بر برند، توجه به قابلیت ‌ها و ویژگی ‌های دستگاه نیز اهمیت دارد.

سخن آخر

در این مطلب، با دستگاه های فسفر پلیت، به عنوان یکی از تجهیزات کاربردی قابل استفاده برای تهیه تصاویر دقیق از دندان آشنا شدیم. امروزه استفاده از این دستگاه، به دلیل بالا بودن دقت و سرعت و کیفیت تصاویر حاصله به یک امر ضروری در مطب دندانپزشکان تبدیل شده است. نحوه استفاده اسکنر فسفرپلیت دندانپزشکی به عنوان یکی از روش های نوظهور، ساده بوده و استفاده از آن در دراز مدت، مقرون به صرفه می باشد.

خرید اسکنر فسفر پلیت از فروشگاه های معتبر و باسابقه دارای اهمیت زیادی است و می تواند تا حد زیادی خیال شما را بابت کیفیت و خدمات پس از فروش و ضمانت دستگاه آسوده کند. در این زمینه، فروشگاه «ارسن دنتال»، با سال ها تجربه و تخصص در زمینه فروش تجهیزات و لوازم دندانپزشکی در خدمت شماست. شما می توانید، برای دریافت مشاوره قبل از خرید، همچنین برای آگاهی بیشتر از نحوه استفاده اسکنر فسفرپلیت دندانپزشکی به صفحه اصلی سایت ارسن دنتال مراجعه کرده و با همکاران ما تماس گرفته و سپس خرید خود را با خیال راحت انجام دهید.

فیلم فسفرپلیت

 

سوالات متداول

تصویربرداری از دندان چه اهمیتی دارد؟

تصویر برداری از دندان به تشخیص انواع بیماری ها و مشکلاتی نظیر شکستگی، پوسیدگی، آبسه و تنظیم یک طرح درمانی مناسب نظیر ایمپلنت، پر کردن، عصب کشی و غیره کمک می کند.

 عکسبرداری عادی چه تفاوتی با تصویربرداری با تکنولوژی فسفرپلیت دارد؟

عکسبرداری عادی، تصاویر آنالوگ را تولید می ‌کند. در حالی که در تصویربرداری با تکنولوژی فسفرپلیت، تصاویر دیجیتال باکیفیت بالا و قابل ذخیره سازی در کامپیوتر تولید می‌ شود. زمان تصویربرداری با فسفرپلیت کوتاه تر است و دز ایکس کمتری به بیمار وارد می ‌کند. همچنین نحوه استفاده اسکنر فسفرپلیت دندانپزشکی ساده می باشد.

آیا تصویربرداری با فسفرپلیت هزینه بیشتری دارد؟

تصویربرداری با فسفرپلیت، هزینه بیشتری نسبت به عکسبرداری عادی دارد. با این حال، با توجه به مزایایی نظیر کیفیت بالاتر، کوتاهی زمان برداشت تصویر، کاهش دز ایکس و عدم نیاز به خرید فیلم ‌های رادیوگرافی، تصویربرداری با فسفرپلیت برای بسیاری از مطب ‌های دندانپزشکی بهترین گزینه است.

لطفا به این صفحه رای دهید
تعداد رای: 0 امتیاز کلی: 0