یونیت دندانپزشکی چیست
یونیت دندانپزشکی چیست؟ معرفی و آشنایی با اجزای صندلی دندانپزشکی

هر مطب دندانپزشکی باید به دستگاه های مختلف مجهز باشد. یکی از دستگاه های اصلی و کاربردی که حتماً باید در مطب دندانپزشکی وجود داشته باشد، یونیت دندانپزشکی است. یونیت های دندانپزشکی اطفال، مینی یونیت، یونیت دندانپزشکی شلنگ از بالا یا شلنگ از پایین را می توانید از طریق فروشگاه آرسن دنتا تهیه کنید. شاید برای شما نیز جای سوال است که یونیت دندانپزشکی چیست و دارای چه اجزایی است؟ در این مطلب، پاسخ این سوالات را به شما خواهیم داد.

یونیت دندانپزشکی چیست؟

یکی از ضروری ترین ابزارها برای مطب های دندانپزشکی، یونیت است. به عبارت دیگر، در صورتی که مطب دندانپزشکی یونیت  نداشته باشد، دندانپزشک قادر به انجام هیچ کاری نیست. یونیت دندانپزشکی در مدل ها، طرح ها و رنگ های متنوع توسط برندهای مختلف تولید و روانه بازار می شود. شما می توانید با توجه به ویژگی ها، قیمت هر محصول و آشنایی با اجزای صندلی دندانپزشکی، یونیت دندانپزشکی مورد نظر خود را انتخاب و خریداری کنید.

پروسه معاینه، ترمیم دندان و … توسط دندانپزشک با استفاده از یونیت دندانپزشکی صورت می گیرد. در کل، یونیت دندانپزشکی همان صندلی است که بیمار روی آن می نشیند تا دندانپزشک پروسه رسیدگی و معاینه دهان و دندان وی را انجام دهد. این دستگاه از بخش های متفاوت ساخته شده است و هر کدام عملکرد و قابلیت هایی را دارند.

یونیت دندانپزشکی چیست

 

 

معرفی و آشنایی با اجزای تشکیل دهنده یونیت دندانپزشکی

یونیت های دندانپزشکی از اجزای مختلفی تشکیل شده اند. هر یک از اجزای یونیت دارای وظایف و قابلیت هایی هستند. در این بخش، شما را با اجزای تشکیل دهنده این دستگاه آشنا می کنیم.

 

صندلی دندانپزشکی

صندلی دندانپزشکی جزو اجزای اصلی در یونیت های دندانپزشکی محسوب می شود. صندلی دندانپزشکی باید مطابق با اصول ارگونومی طراحی شده باشد. هر یک از صندلی های دندانپزشکی دارای قسمت هایی از قبیل تکیه گاه، صندلی و پشتی سر هستند. پشتی سر متحرک می تواند با توجه به نیاز دندانپزشک و نظر بیمار در حالت های مختلف تنظیم شود. اجزای صندلی دندانپزشکی باید شامل ویژگی های زیر باشند:

 • دارای ارتفاع مناسب
 • ساخته شده بر اساس اصول ارگونومی
 • امکان تنظیم پشتی سر
 • قابلیت تنظیم خودکار
 • تولید شده با مواد باکیفیت برای افزایش طول عمر دستگاه

 

چراغ

چراغ، یکی دیگر از اجزای صندلی دندانپزشکی است. دندانپزشک با روشن کردن چراغ یونیت می تواند داخل دهان بیمار را به خوبی مشاهده و معاینه کند. یونیت های دندانپزشکی دارای چراغ های هالوژنی یا ال ای دی هستند. چراغ های یونیت که دارای نور سرد هستند، امکان مشاهده کامل دهان بیمار را برای دندانپزشک فراهم می کنند.

 

کاسه کراشوار

کاسه کراشوار جزو دیگر اجزای یونیت دندانپزشکی محسوب می شود. کاسه کراشوار به ظرفی گفته می شود که کنار صندلی دندانپزشک قرار گرفته است. کاسه کراشوار در یونیت های دندانپزشکی از جنس چینی و سرامیک است. از آنجایی که کاسه کراشوار قابل جداسازی از یونیت است، تمیز کردن این قطعه کار راحتی است. کاسه کراشوار در واقع برای مواقعی ساخته شده است که بیمار نیاز به تخلیه خون یا بزاق دهان قبل و بعد از انجام جراحی و ترمیم دندان را دارد.

کاسه کراشوار

 

سیستم آسپیراتور

سیستم آسپیراتور به عنوان یکی از اجزای صندلی دندانپزشکی، از لوله کوچکی برای مکش بزاق جمع شده در دهان بیماران تشکیل شده است. سیستم آسپیراتور به منظور جمع کردن خون، ذرات کوچک و بزاق دهان بیمار استفاده می شود. این بخش از اجزای صندلی دندانپزشکی باید دارای کیفیت بسیار زیادی برای مکش ذرات و بزاق موجود در دهان بیمار باشد.

 

پدال

پدال به عنوان اصلی ترین بخش یونیت دندانپزشکی، به منظور تنظیم چرخش ابزارهای موجود در دستگاه استفاده می شود. پدال در یونیت به منظور تنظیم فشار آب و صندلی مورد استفاده قرار می گیرد. یونیت های دارای پدال بی سیم به وسیله وای فای کار می کنند. پدال ها در یونیت های دندانپزشکی دارای ایمنی بالا و قابلیت جا به جایی آسان هستند.

اجزای یونیت دندانپزشکی - پدال

 

ساکشن

ساکشن یکی دیگر از اجزای صندلی دندانپزشکی است که کاربرد زیادی دارد. ساکشن برای خارج کردن بزاق و خون آبه در حین پروسه درمان مورد استفاده قرار می گیرد. ساکشن از طریق کاهش میزان ترشحات و بزاق در دهان بیمار، دید بهتری را برای دندانپزشک فراهم می کند.

 

تابلت

تابلت یکی دیگر از بخش ها و اجزای صندلی دندانپزشکی است. تابلت دارای کلید مخصوص برای روشن و خاموش کردن چراغ، تنظیم صندلی و میزان آب در دستگاه است. تابلت با توجه به نیاز و ترجیح دندانپزشک در قسمت راست یا چپ نصب شده است.

 

جعبه جانبی یونیت

در بخش جعبه جانبی یونیت، قسمت هایی مانند منبع آب، فیلتر، رگولاتور، مدار ساکشن و … قرار گرفته اند. در جعبه جانبی یونیت، منبع آب موجود است که در مواقع قطعی آب و ضدعفونی کردن شلنگ ها مورد استفاده قرار می گیرد.

 

شلنگ رابط

شلنگ رابط به عنوان یکی از اجزای یونیت دندانپزشکی، وظیفه رساندن آب و هوا  را از تابلت به توربین های دندانپزشکی برعهده دارد.

 

کنترل بلوک و بازو یونیت

کنترل بلوک به عنوان یکی دیگر از اجزای صندلی دندانپزشکی، وظیفه قطع و وصل، انتقال و تقسیم آب و هوا به ابزار دندانپزشکی را بر عهده دارد. بازوی یونیت یکی دیگر از بخش های یونیت های دندانپزشکی است. بازو یونیت روی صندلی قرار گرفته است و بخش های مختلف دستگاه مانند چراغ یونیت روی آن نصب شده اند.

کنترل بلوک و بازو یونیت

 

انواع یونیت دندانپزشکی چیست؟

یکی از مهم ترین تجهیزات موجود در هر مطب دندانپزشکی، یونیت است. یونیت های دندانپزشکی به صورت کلی در دو دسته یونیت و میکرو یونیت طبقه بندی می شوند. به علاوه، هر یک از این مدل های یونیت دندانپزشکی دارای شلنگ از بالا یا پایین هستند. بنابراین، هنگام خرید به این ویژگی ها نیز توجه داشته باشید.

 

نحوه عملکرد یونیت صندلی دندانپزشکی چگونه است؟

یونیت های دندانپزشکی از اجزا و بخش های متفاوتی ساخته شده اند. هر یک از این بخش ها نیز دارای وظایف و عملکرد هایی هستند. در واقع، هر کدام از اجزای یونیت، به دندانپزشک در تسهیل پروسه معاینه و درمان کمک زیادی می کنند. به منظور آشنایی با عملکرد اجزای صندلی دندانپزشکی می توانید از دفترچه راهنما این دستگاه استفاده کنید. در دفترچه راهنمای یونیت دندانپزشکی، اطلاعاتی درباره نحوه کار با هر یک از بخش های یونیت، عملکرد هر کدام از اجزا، شیوه تغییر تنظیمات و … درج شده است.

انواع یونیت دندانپزشکی

 

 

نکاتی که باید هنگام خرید یونیت دندانپزشکی به آن توجه کرد

هنگام خرید تجهیزات دندانپزشکی مانند یونیت باید نکاتی را در نظر بگیرید. این نکات شامل موارد زیر است:

 • هنگام خرید یونیت باید به ابعاد دستگاه توجه داشته باشید. ابعاد دستگاه باید با توجه به متراژ محیط انتخاب شود.
 • به منظور جلوه دهی بیشتر به مطب دندانپزشکی خود باید به طرح و رنگ یونیت نیز توجه کنید.
 • با توجه به راحتی دندانپزشک، راست یا چپ بودن تابلت دندانپزشکی را انتخاب کنید.
 • صندلی باید براساس اصول ارگونومی طراحی شده باشد تا از ستون فقرات بیمار حین معالجه محافظت شود.
 • صندلی یونیت باید دارای قابلیت تنظیم ارتفاع نیز باشد.
 • موقع خرید یونیت های دندانپزشکی باید به نوع اتصال شلنگ نیز توجه داشته باشید.

 

نکاتی که باید هنگام استفاده از یونیت دندانپزشکی به آن دقت کرد

به منظور افزایش طول عمر دستگاه های دندانپزشکی مانند یونیت باید نکاتی را در نظر بگیرید. این نکات عبارتند از:

 • به منظور تمیز کردن چراغ یونیت باید از پارچه ها یا دستکش های تمیز استفاده کنید.
 • گریس کاری محورهای صندلی یونیت را باید به صورت ماهیانه یا چند ماه یکبار انجام دهید.
 • روغن کاری و تنظیم میزان فشار دستگاه باعث افزایش طول عمر یونیت می شود.
 • فیلتر داخل کراشوار باید پس از استفاده تمیز شود.

 

بهترین برندهای یونیت دندانپزشکی کدام است؟

یونیت های دندانپزشکی در متنوع ترین مدل ها و طرح ها تولید می شوند. هر یک از این یونیت ها دارای کیفیت و قیمت متفاوتی هستند. اگر قصد استفاده طولانی مدت از یونیت را دارید باید سراغ خرید از برندهای معتبر بروید. آیا می دانید بهترین برند تولید کننده یونیت دندانپزشکی چیست؟ بهترین برندهای تولید کننده یونیت های دندانپزشکی عبارتند از:

 • یونیت دندانپزشکی دنتوس
 • یونیت دندانپزشکی پارس دنتال
 • یونیت دندانپزشکی فرازمهر
 • یونیت دندانپزشکی فخر سینا
 • یونیت وصال گستر
 • یونیت ملورین
 • یونیت دندانپزشکی آژاکس

یونیت دندانپزشکی چیست

 

 

برخی از مشکلات متداول که برای یونیت دندانپزشکی اتفاق می افتد

یونیت دندانپزشکی ممکن است که به دلایل مختلف دچار خرابی شود. در کل، مشکلات رایجی که برای اجزای اصلی دندانپزشکی رخ می دهد، شامل موارد زیر است:

 • پارگی شلنگ
 • خرابی قسمت موتور گیربکس
 • سوختن برد و فیوز دستگاه
 • مشکل در روشن و خاموش شدن چراغ
 • خراب شدن مدار ساکشن و میکروسوئیچ های صندلی
 • اختلال در عملکرد موتور دستگاه

 

جمع بندی

اگر قصد خرید تجهیزات برای مطب دندانپزشکی خود را دارید، به شما توصیه می کنیم که خرید یونیت را در اولویت قرار دهید. در این مطلب خواندید که یونیت دندانپزشکی چیست. یونیت دندانپزشکی از کاربردترین و مهم ترین تجهیزات و دستگاه های مطلب های دندانپزشکی محسوب می شود. این دستگاه از اجزای مختلف تشکیل شده است که هر کدام دارای عملکردهایی هستند. برندهای پارس دنتال، دنتوس، وصال گستر، فخر سینا و آژاکس جزو برترین برندهای تولید کننده یونیت های دندانپزشکی هستند. شما می توانید برای خرید یونیت دندانپزشکی ساخت برندهای مختلف به فروشگاه اینترنتی آرسن دنتال مراجعه کنید.

 

سوالات متدوال

1- مشکلات متداول یونیت دندانپزشکی چیست؟

 اختلال در عملکرد موتور، خرابی مدار ساکشن، پارگی شلنگ، سوختن برد و فیوز دستگاه

 

2- اجزای اصلی یونیت دندانپزشکی چیست؟

سیستم آسپیراتور، شلنگ رابط، ، شیربرقی، مدار ساکشن، کاسه کراشوار، جعبه جانبی یونیت، پدال، پایه و بازو، صندلی.

 

3- بهترین برندهای تولید کننده یونیت های دندانپزشکی کدام برندها هستند؟

دنتوس، آژاکس، فرازمهر، ملورین، وصال گستر، پارس دنتال، زیگر و فخر سینا